فناوری دیجیتال را جدی بگیرید | کتاب ماتریس دیجیتال

هدف من از نوشتن این کتابْ کمک به مدیران از این جهت است که فناوری‌های دیجیتال را جدی‌ بگیرند. البته دربارۀ ستاره‌‌های درخشان دیجیتال مانند گوگل، فیس‌بوک و ای‌‌بِی، آمازون، کارآفرینان فناوری مانند پی‌پال و روندهای مهم مانند وب‌سایت‌های اجتماعی، وب‌سایت‌های موبایلی، کلان‌داده، «اقتصاد اشتراکی» و آیندۀ کار کتاب‌های زیادی نوشته شده است؛

البته در سال ۲۰۲۵، احتمالاً باز این سؤال از ما پرسیده خواهد شد:
«کسب‌وکارها چگونه می‌توانند با بهره‌گیری از قدرت فناوری اطلاعات، خود را متحول کنند و این تحول برای رشتۀ مدیریت به چه معنایی خواهد بود؟»

تنها تفاوت در آن زمان این است که شاهد مجموعه فناوری‌ها جدیدی خواهیم بود و از سویی، اصول و روش‌های مدیریتی نیز تغییر خواهد کرد.

امیدوارم در سال ۲۰۲۵ شما یکی از رهبرانی باشید که کسب‌وکارتان را به‌خوبی در مسیر تحول دیجیتال هدایت کرده است و این سفر شما مبنایی برای اندیشۀ ما دربارۀ آیندۀ مدیریت باشد.

دیجیتال در حال بلعیدن جهان است | کتاب ماتریس دیجیتال | ونکات ونکاترامان
ما در مراحل اولیۀ تحول دیجیتال هستیم و نمی‌‌دانیم آینده چه شکلی خواهد بود. افراد فنی دوست دارند در مورد آخرین و برترین فناوری‌های موجود در افق دید صحبت کنند.

بی‌‌تردید سخنرانی‌‌های زیادی را پیرامون فناوری‌های موبایلی، اجتماعی، ابری و شناختی شنیده‌‌اید. می‌توان به این لیست چاپگر سه‌بعدی، رُباتیک، بلاک‌چین، هوش افزوده و مصنوعی، پهپاد‌‌ها، نانو فناوری و واقعیت مجازی را نیز اضافه کرد.

برخی از این فناوری‌ها، در حال حاضر، موجود و برخی دیگر در مراحل ابتدایی خود هستند و احتمالاً برخی فناوری‌های جدید در سال‌ آتی و سال‌‌های پس از آن ظهور خواهند کرد. با اطمینان می‌توانیم بگوییم: «دیجیتال در حال بلعیدن جهان صنعتی و فیزیکی است.»

تغییر جایگاه رهبران کسب‌‌و‌‌کاری (بر اساس لیست پانصد شرکت برتر فورچون یا سایر لیست‌‌ها) به‌طور فزاینده‌ای تحت‌تأثیر فناوری‌های دیجیتال است؛ اما این کتاب دربارۀ فشارهای فناوری نیست.

دیجیتالی‌شدن به معنی ایجاد زیرساخت کسب‌وکاری جدید از طریق «پردازش قدرتمند، ارتباطات همه‌جانبه و فناوری ابری قوی» است.

دیجیتال‌سازی فقط به معنای خودکارکردن فرایندهای مدیریتی و تولیدی نیست؛ بلکه استفاده از فناوری‌های دیجیتالْ هم برای درک مشکلات کلیدی مشتری و حل‌کردن آن و هم برای کار‌کردن با سایر شرکت‌ها در مرزهای سنتی صنعت و فراتر از آن است.

کتاب تحول دیجیتال، که نخستین کتاب منتشر شده به زبان فارسی در این حوزه است، نشان می‌دهد که دیجیتالی شدن تنها مختص به صنایع حوزه فناوری نیست، بلکه شرکت‌های بزرگ در تمامی صنایع، مانند صنایع مالی، تولیدی، رسانه، سرگرمی و دارویی، از تحول دیجیتال برای دستیابی به منافعی راهبردی استفاده می‌کنند. با مطالعه این کتاب، متوجه می­‌شوید که فناوری­های تحول­آفرین مانند اینترنت اشیا، رایانش ابری، واقعیت افزوده و واقعیت مجازی، فناوری­‌های موبایل، تحلیل داده و رسانه‌­های اجتماعی، چگونه توانسته­‌اند تاکنون بسیاری از کسب­‌وکارها را در صنایع مختلف، به­‌طور بنیادین متحول سازند.
کتاب حاضر، اصول و روش‌­هایی را که می­‌تواند شرکت­‌ها را به سمت تحول دیجیتالِ موفق سوق دهد، تشریح می­‌کند. مبنای نگارش این کتاب، پژوهشی است که در مدت سه سال و با بررسی بیش از چهارصد شرکت مطرح دنیا از قبیل بِربِری، مجموعه تفریحی سیزرز، کودِلکو، گروه بانکداری لویدز، هواپیمایی فرانسه، پروکتر اند گمبل (پی­اندجی) و نایک انجام شده است. در همین راستا نویسندگان این کتاب، که از متخصصان و افراد خبره دانشگاهی و حرفه‌­ای در حوزه تحول دیجیتال هستند، با صدها نفر از مدیران ارشد کسب­‌وکارهایی که تجربه بهره‌­گیری از فناوری­‌های دیجیتال را در سازمان خود داشتند، مصاحبه کرده‌­اند. در نتیجه تحلیل این مصاحبه­‌ها که حول محور به­‌کارگیری فناوری­‌های دیجیتال و منافع، فرصت­‌ها و چالش­‌های آن صورت گرفته بود، نویسندگان به ارائه یک چارچوب و نقشه­‌راه مشخص پرداخته‌­اند؛ نقشه­‌راهی که این کتاب را به یک راهنمای ضروری برای سازمان­‌ها تبدیل کرده است تا بتوانند در اقتصاد جدید و جهانی دیجیتال، زنده بمانند و رشد کنند.

نثر ساده و روان کتاب و ارائه مثال­‌های کاربردی فراوان از شرکت­‌های مطرح دنیا از جمله نکاتی است که این کتاب را به یکی از برجسته‌­ترین کتاب­‌های حوزه تحول دیجیتال مبدل ساخته است. خوانندگان کتاب، در سایت آمازون، به­‌طور میانگین امتیاز ۴.۴ (از ۵) را به آن اختصاص داده­اند. افرادی از قبیل پت بلکشاو، مدیر جهانی رسانه‌­های اجتماعی دیجیتال شرکت نستله، شارلن لی، موسس و مدیرعامل گروه آلتیمتر و جو توچی، رئیس و مدیرعامل شرکت ای­اِم­سی نیز در سایت آمازون مطالعه این کتاب را توصیه نموده­‌اند. همچنین در ابتدای کتاب، جان گلسر، مدیرعامل شرکت زیمنس، کریستف لالن معاون اجرایی و مدیر ارشد اطلاعاتی شرکت هواپیمایی فرانسه، و وارِن مک فارلن، استاد دانشگاه هاروارد، مطالعه این کتاب را پیشنهاد کرده‌­اند.

این کتاب در سه بخش و دوازده فصل به رشته تحریر درآمده است. فصل نخست، مفهوم زبدگی دیجیتال را تشریح می­‌کند. سپس در دو بخش بعدی کتاب، دو قابلیت بسیار مهم و حیاتی زبدگی دیجیتال مورد بررسی قرار می­‌گیرد. بخش اول، بر قابلیت­‌های دیجیتال و یا به عبارتی دیگر، به چیستی زبدگی دیجیتال (سرمایه­‌گذاری‌ها و ابتکارات نوآورانه­‌ای که مدیران اجرایی برای تحول در نحوه عملکرد شرکت خود به­‌کار می‌گیرند) می­‌پردازد. بخش دوم، بر بعد اساسی دیگری متمرکز می­‌شود؛ قابلیت­‌های‌رهبری. این قابلیت‌­ها، چگونگی زبدگی دیجیتال را بیان می­‌کنند (روش‌­هایی که از طریق آن­‌ها، مدیران اجرایی تغییرات را هدایت می‌­نمایند). خوانندگان با مطالعه این دو بخش، می‌­آموزند که چگونه تعامل بهتری با مشتریان خود برقرار کنند، چگونه عملیات خود را به­‌صورت دیجیتال ارتقا بخشند، چگونه یک چشم­انداز دیجیتال برای سازمان خود خلق کنند و چگونه به حاکمیت فعالیت­‌های دیجیتال خود بپردازند. در نهایت بخش سوم، از دستورالعمل اجرای تحول دیجیتال برای رهبران تشکیل می­‌شود. این بخش، که برگرفته از ترکیب بینش­‌های موجود در بخش‌­های قبلی است، راهنمای مدیریتی مستحکمی برای کمک به آغاز ایجاد مزیت­‌های دیجیتال می­‌باشد. در واقع، می­‌توان گفت که این کتاب شامل دستورالعملی جامع و گام به گام برای رهبران کسب­‌وکار است.