۱۰ روند تحول دیجیتال در سال ۲۰۱۸ (قسمت اول)

محسن سام

1396/12/1

با نگاهی به سیر حرکتی تحول دیجیتال در رشد صنایع مختلف و نوآوری‌های صورت گرفته در آن که به‌صورت تناوبی در حال سرعت گرفتن می‌باشد؛ به راحتی می‌توان به این موضوع پی برد که تحول دیجیتال و استفاده از فناوری‌های تحول‌آفرین در آینده نزدیک به یک «باید» برای سازمان‌ها تبدیل خواهد شد. با علم به این واقعیت، خالی از لطف نیست که اشاره‌ای کوتاه به 10 روند برتر تحول دیجیتال در سال 2018 داشته باشیم.

1- رشد بیش‌ازپیش در اینترنت اشیاء:

اینترنت اشیا، فناوری‌ای که برای اولین بار در سال 1999 توسط کوین اشتون معرفی گردید، روز به روز در حال نزدیک شدن به جایگاه حقیقی خود در صنایع و حتی زندگی روزمره افراد می‌باشد. طبق گزارش گارتنر تا اواخر سال 2017، بیش از 8.4 میلیارد «دستگاه» بر بستر اینترنت قرارگرفته‌اند. جالب این است که %30 از این تعداد تنها در طول یک سال گذشته تولیدشده‌اند.

افزایش تعداد این دستگاه‌‌ها، به جهت قابلیتشان در به اشتراک‌گذاری داده‌های خود و ایجاد منبعی برای تصمیم‌گیری، برای ما مفید است.

اینترنت اشیا را می‌توان قلب تپنده سه روند مهم در سال 2018 دانست که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد.

2- سرمایه‌گذاری‌های عظیم در حوزه تحلیل

حجم بزرگ داده‌های تولیدشده توسط اینترنت اشیا در صنایع و حوزه‌های مختلف، این امتیاز را برای مالکان آن‌ها به به همراه دارد که در صورت تحلیل و استفاده از آن داده‌ها و کسب اطلاعات مورد نیاز خود، کارآمدتر و ثمربخش‌تر به فعالیت‌های خود ادامه دهند. به‌عنوان‌مثال، یکی از شرکت‌های فعال در زمینه حمل‌ونقل جاده‌ای، با تحلیل داده‌های دریافت شده از سوی ناوگان 180 هزار خودرویی شرکت که در سطح جاده‌ها در حرکت بودند، به این نتیجه رسید که می‌تواند هزینه مدیریت ناوگان خود را از 15 سنت به ازای هر کیلومتر به 3 سنت کاهش دهد.

بزرگان دنیای فناوری از جمله (مایکروسافت، IBM، SAS و SAP) نیز از اهمیت این حوزه غافل نشده اند و در این راستا، سرمایه‌گذاری‌های بزرگی را در زمینه تحلیل و به‌طور خاص تحلیل اینترنت اشیا، صورت گرفته است.

3- رایانش لبه‌ای، برآورنده نیاز به پردازش‌های بلادرنگ

تصور این که به حداکثر توان و ظرفیت خود در حوزه تحول دیجیتال، رسیده‌اید، باوری کاملا اشتباه است. سازمان‌های بسیاری وجود دارند که به تازگی اقدام به انتقال فعالیت‌های خود به سرویس‌های ابری کرده‌اند‌ و این در حالی است که «رایانش لبه‌ای» (که از داده‌های کلان جمع‌آوری‌شده با اینترنت اشیا تغذیه می‌کند) در حال تبدیل شدن به بازیگر اصلی در کسب‌وکارهاست. پهپاد های هوشمند، اتومبیل‌های خودران و سایر دستگاه‌های هوشمند مبتنی بر هوش مصنوعی، همواره به دنبال راهی برای اتصال و ارتباط به صورت لحظه‌ای هستند؛ اما به دلیل حجم بالای داده‌ها، امکان ارسال داده‌ها «به صورت کامل»، ناممکن خواهد بود. این امر، رایانش لبه‌ای را به یک «باید» برای کسب و کارها، تبدیل می‌کند.

آن دسته از سازمان‌هایی که به تازگی وارد حوزه رایانش ابری شده‌اند، نباید واهمه استفاده از فناوری‌ای منسوخ شده را داشته باشند! زیرا علیرغم این که رایانش لبه‌ای به پردازش اطلاعات به صورت بهنگام ادامه خواهد داد، مهم‌ترین اطلاعات همچنان بر بستر ابر قرار خواهند گرفت.

سرمایه گذاری‌های عظیمی که رهبران صنعت همچون سیسکو و اچ پی ئی، در حوزه رایانش لبه‌ای نموده‌اند نشانگر اهمیت بالای این روند در آینده نزدیک است.

4-  توسعه بیش از پیش و نزدیک شدن به اینترنت نسل پنجم

همان‌طور که در موارد بالا اشاره شد، تعداد دستگاه‌های متصل به اینترنت روز به روز در حال افزایش است و این دستگاه‌ها به اتصال مداوم به اینترنت برای ارسال و دریافت داده‌های مربوط به خود نیازمندند. درخواست روزافزون برای اتصال دائم و یکنواخت به اینترنت باعث شده است که توسعه‌دهندگان نسل پنجم اینترنت، با سرعتی بیش از پیش به سوی 5g حرکت کنند؛ اما باید این حقیقت را پذیرفت که حرکت به سوی 5g و رسیدن به آن، یک‌شبه نخواهد بود. در حال حاضر شرکت کوالکام، در تراشه‌ های اسنپ‌دراگون خود از فناوری نوین Gigabit LTE که پلی میان LTE و 5g است، استفاده می‌کند. این فناوری دارای سرعت و ضریب اتصال به مراتب بالاتری از LTE بوده و در برخی از مدل‌های تلفن‌های همراه شرکت‌هایی همچون سونی و سامسونگ مورد استفاده قرار گرفته است.

5- دستیابی بلاکچین به جایگاه حقیقی خود

می‌توان انتظار داشت که فناوری بلاکچین که در سال 2017 زیر سایه بیت کوین معروف (ارزی مجازی که در غافلگیر کردن تحلیلگران بازار کریتپوکارنسی شهرت دارد) قرار داشت، در سال 2018 بتواند جایگاه واقعی خود را به دست آورد. طبق گزارش گارتنر در فوریه 2017، کلیدواژه «بلاک چین» رتبه دوم را در میان جستجوهای انجام‌شده در سایت گارتنر را به خود اختصاص داده بود که در مقایسه با سال گذشته رشدی 400% در جستجوها را با خود به همراه داشت. بازارهای مالی را می‌توان از اولین استفاده‌کنندگان فناوری بلاکچین به شمار آورد؛ اما رفته‌رفته صنایع دیگر مانند سرگرمی و پزشکی نیز پای در وادی استفاده از این فناوری نهادند. می‌توان این انتظار را داشت که تا سال 2020، 20% معاملات بر بستر بلاکچین انجام گیرد.

 

در یادداشت بعد به پنج روند باقیمانده اشاره خواهد شد.